Spørsmål og svar

Jeg er bekymret for de nyhete jeg leser angående droner som nærmær seg

Jente, 20

Hei, jeg er veldig bekymret for de nyhete jeg leser angående droner som nærmær seg i Norge. Jeg er utrolig redd for at der skal bli krig i landet mitt, pga Statminister støtter Ukrania og tenker ikke sine folk. Jeg føler nyhetene gjør meg veldig urolig og jeg har begynt å drømme om krig. Er det stor sansynlighet at dem blander Norge i krigen?! De som jobber i stortinget har ikke lov til å risikere andres liv bare for at dem skal vise seg snille. Må vi forbrede oss? Hilsen redd jente:(

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

Jeg forstår godt at du blir bekymret! Det blir vi alle når nyhetsbildet er som det har vært i det siste! Krigen i Ukraina som synes å ingen enda ta, og frykten for at Russland skal gjøre noe mot oss.

Selv om dette er skremmende at det er krig i Ukraina, er det viktig å ikke la dette være fokus i livet. Nyhetene er stadig preget av krig og vold, men det er svært sjelden det påvirker oss her i Norge direkte. Du skriver at du er redd for dronene som nærmer seg, og jeg forstår at du er oppgitt over at regjeringen vår støtter Ukraina. Stort sett hele verden støtter Ukraina, så Norge er ikke alene om det. Det å støtte et land som blir invadert av et annet er ikke å være snill og å sette eget folk i fare. Det er å kjempe for rettferdighet.

Det er umulig å si noe om hva som skjer videre i denne krigen, men jeg velger å tro at ikke vi blir direkte innblandet. Det vil i såfall koste Russland dyrt og det får vi regne med at Putin ikke vil risikere.

Det er viktig å fortsette å leve livene våre som normalt, og ikke bruke energien vår på å være redde for det som skjer i andre land.

Det er fint at du følger med på nyheter og det som skjer i verden. Men, om du blir veldig redd når du får for mye informasjon om urolighetene, krig og det som er skremmende i verden så kan det være at du trenger å ta en pause fra det du leser og ser på nett.

Jeg vil anbefale deg å bruke psykologisk førstehjelp til å roe ned den redde følelsen du har. Det kan du lese mer om i en av artiklene under. Prøv å jobbe med tankene dine. Hva er positivt i verden. Hvordan kan du gjøre for å få det bedre. Hva er bra her og nå for deg. Tenk over dette og skriv det ned.

Det er også fint om du kan snakke med andre om hva du føler og er redd for. Snakk med trygge voksne du kjenner. Det kan være foreldrene dine, en lærer, helsesykepleier på skolen eller andre du kjenner.

Helsesykepleier har taushetsplikt og er vant til å snakke med unge om slike ting. Hun vil ta deg og følelsene dine på alvor :-)

Du kan også ringe:

Røde kors-telefonen for barn og unge "Kors på halsen" tlf. 80033321. Der kan du være anonym og snakke med en voksen person om alle slags problemer. Åpningstiden er mandag-fredag kl. 14:00 - 22:00.

Alarmtelefonen for barn og unge: telefonnummer 116111.

Barneombudet: Ring 22 99 39 50, eller å inne på siden deres

Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 20.10.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål