Spørsmål og svar

Tillatt med vippeextension ved tilberedning av mat?

Jente, 19

Jeg jobber i en kafé hvor vi lager både kaffe og desserter som crepe, belgisk vaffel og mini pannekaker. Jeg bruker vippeextensions og prøver å finne ut om det er lov men finner ikke konkret svar på Mattilsynet., er det lov med extensions?

Hei, og takk for at du tar kontakt.

Arbeidsmiljøloven sier ikke noe om dette. Anbefaler at du spør din leder, det kan finnes interne regler som sier noe om bruk av vippeextensions når du jobber med mat. Er det fare for at vipper kan havne i maten, så kan arbeidsgiver si nei til bruken.

Hilsen Arbeidstilsynets svartjeneste i samarbeid med ung.no

For å gi deg et best mulig svar, bruker vi ofte kunstig intelligens som støtte. Spørsmålene ditt blir alltid lest av mennesker, og svaret kvalitetssikres av fagpersoner. Du får altså svar fra mennesker – med litt hjelp av teknologi.

Vær oppmerksom på at vårt svar i denne tjenesten kun er veiledende

Besvart: 31.7.2026

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål