Hva skal jeg gjøre med prolapsen min?
Jente, 17
Hei, jeg har hatt prolaps i ryggen, i over et halvt år nå. Jeg har fått lov til å være med på pasningsøvelser igjen. Når heg har vært med en stund begynner jeg å merke det veldig i kneet. Jeg har hatt en liten ruptur i menisken før, kan det være årsaken eller kommer det fra prolapsen. I tillegg synes jeg ikke at jeg har fått noe mindre smerte. Synes det er like mye som d jeg ble skadet som nå! Hvorfor mener fysioen at jeg kan være med så smått igjen da? Ja, jeg har fått forbedring på mykeheten og ja, det gjør ikke like vondt lenger, men med engang jeg begynner med aktivitet kommer smerten i kneet og litt i ryggen. Hva skal jeg gjøre?
Svar
Hei!
Så kjedelig at du har fått prolaps, og jeg skjønner at du har spørsmål rundt opptreningen. Det viktigste du gjør er å stille disse spørsmålene til fysioterapeuten din, som har oversikt over forløpet ditt. Jeg kan dessverre ikke gi deg spesifikke råd da jeg ikke får undersøkt deg.
Trening kan faktisk være smertelindrende når man har prolaps, og forskning viser at det beste er å være i aktivitet. Derfor vil du ikke bli anbefalt å være i ro, men heller å tilpasse hvor aktiv du kan være.
Les mer om prolaps her: Prolaps
Her kan du lese om meniskskader: Meniskskade
Lykke til og god bedring!
Hilsen fysioterapeuten, ung.no
Besvart: 28.3.2024
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål