Hopp til hovedinnholdet

Hvor lenge kan politiet holde en ungdom på politistasjonen?

Jente 15 år
 

Spørsmål

Hvor lenge kanpolitiet olde ungdom på politistasjonen?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Politiloven § 8 regulerer politiets agdang til å innbringe personer. En innbringelse innebærer at personen til tatt med til politistasjonen. En innbringelse kan vare i inntil fire timer, og kan også benyttes overfor ungdom dersom politiet mener det er grunn til det.

Politiet vil nok i stedet ofte kontakte foresatte eller barneverntjenesten, i stedet for å innbringe en ungdom.

Med vennlig hilsen

Juristen (www.ung.no)

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser