Hopp til hovedinnholdet

 Født 1998 og ho er født 1999 begge er 15. Er det straffbart hvis vi har sex?

Gutt 15 år
 

Spørsmål

Snart 16. Født 1998 og ho er født 1999 begge er 15. Er det straffbart vis vi har sex

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Av straffeloven § 196 fremgår det at den seksuelle lavalderen i Norge er 16 år. Formålet med bestemmelsen er å beskytte barn mot å bli seksuelt utnyttet av eldre, samt å redusere presset på å være med på noe man egentlig ikke har lyst til. I utgangspunktet er det altså straffbart å ha sex med noen som er under 16 år.

Det gjelder et unntak fra dette i de tilfellene der de som har hatt seksuell omgang er omtrent jevnbyrdige i alder og utvikling. Dersom dette er tilfellet, vil straffen kunne falle bort. Formålet med dette unntaket er at bestemmelsen om seksuell lavalder ikke skal brukes til å regulere ungdoms gjensidige seksualitet, så lenge handlingen er frivillig fra begge sin side.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Seksuell lavalder - hva sier loven?

Par i senga (colourbox.com)

Den seksuelle lavalderen i Norge er 16 år. Den skal beskytte barn og ungdom mot overgrep fra voksne. Den beskytter også barn og ungdom mot å ha sex før de er klare for det fysisk og psykisk.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser