Hopp til hovedinnholdet

Hva er aldersgrensen på å kjøpe dyr uten at en voksen trenger å godkjenne det?

Jente 14 år
 

Spørsmål

hva er aldersgrensen på å kjøpe dyr uten at en voksen trenger å godkjenne det?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

I dyrevelferdsloven § 6 står det at "Foresatt skal ikke la barn under 16 år ha et selvstendig ansvar for dyr." Det betyr at foreldrene dine ikke kan la deg stå alene om ansvaret for et dyr før du har fylt 16 år.

Det er så vidt jeg vet ikke noen aldersgrense for kjøp av dyr i loven, men jeg vil tro at dyrebutikkene, og de som selger hunder/gir bort katter, ikke lar barn under 18 år få kjøpe et dyr.

Så lenge du bor hjemme hos foreldrene dine er det de som bestemmer, og hvis de har sagt at du ikke kan få et dyr må du respektere det. Selv om du skulle få kjøpt et dyr av noen, så har du ikke rett til å bestemme at det dyret skal få bo hjemme hos foreldrene dine.

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser