Hopp til hovedinnholdet

når utestedet har satt 22 års grense, kan dem da slippe inn 20 åringer

Gutt 20 år
 

Spørsmål

Refererar til spørsmål: http://www.ung.no/oss/aldersgrenser/58836.html Så vidt jeg har skjønt har utestedene lov til å skille folk ut etter alder, og ha høyere aldersgrenser enn 20 år. Men, når dem først har satt for eksempel 22 års grense, kan dem da fullt lovlig velge å slippe inn 20 åringer når dem selv vil, men peke på døren å si at det er 22 års grense til neste mann i køen, og nekte denne inngang? Har selv opplevd flere ganger å ikke komme inn på utesteder som 20-åring, da det hevdes at det er 22 års grense, og at denne ikke skal brytes. Neste helg slipper jeg likevel inn på det samme utestedet, selv om begge dager er lørdag og aldersgrensen i utgangspunktet skal være den samme. Håper dere kan veilede litt her, og evt vise til noen paragrafer i loven. Takk!

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Utestedene velger i stor grad selv hvem de ønsker skal få komme inn på deres sted. Utestedene kan i kraft av sin private eiendomsrett nekte en person inngang såfremt det ikke fører til diskriminering av "etnisitet, nasjonal opprinnelse, avstamning, hudfarge, språk, religion eller livssyn", jf. diskrimineringsloven § 4. Det betyr at de kan ha de aldersgrensene de selv ønsker så lenge de ikke selger alkohol til mindreårige. De kan videre nekte folk adgang fordi de ikke er fint nok kledd eller at de ikke ønsker å ha masse unge inne samtidig.

Hilsen juristen, ung.no
Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser