Hopp til hovedinnholdet

Jeg lurer på om det er lov å jobbe alene i kassen?

Jente 14 år
 

Spørsmål

Hei! Jeg er en jente på 14 år (15 år i januar) og lurer på en ting angående jobb. Mamma er sjefen i en liten is og kaffe bar og jeg lurer på om det er lov å jobbe alene i kassen? Har jobbet med andre en stund nå og stått korte turer alene opp til en time. Men er det lovlig for meg å jobbe alene noen ettermiddager og noen helger fra da jeg fyller 15 år?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Det er i utgangspunktet ikke ulovlig å arbeide alene, men arbeidsgiver er pliktig til å risikovurdere om det er forsvarlig i det konkrete tilfellet. 

Se arbeidsmiljøloven § 4-1 (3).

Med hilsen

Svartjenesten i Arbeidstilsynet i samarbeid med ung.no

Vær oppmerksom på at vårt svar i denne tjenesten kun er veiledende kortinformasjon. Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 815 48 222 

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser