Hopp til hovedinnholdet

Må jeg være 18 år for å spille airsoft på egen eiendom?

Gutt 15 år
 

Spørsmål

Hei eg har sikkerlig lyst og spille airsoft og sant men lurer på om eg må vere 18 år vis eg spiller på egen eiendom?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Airsoft regnes som et skytevåpen. Etter våpenloven § 7 kreves det tillatelse fra politimesteren for å skaffe seg et slikt våpen, og aldersgense er i utgangspunktet 18 år.

Utgangspunktet er at ingen må overlate et skytevåpen til en person under 18 år, uten samtykke fra politimesteren. Slikt samtykke gis ikke når det er snakk om en person under 16 år. Likevel fins det en regel i våpenloven § 29 om at skytevåpen kan overlates til personer under 18 år "til kortvarig bruk under forsvarlig tilsyn", forutsatt at foreldrene samtykker til det.

Dersom foreldrene dine samtykker til det, kan du altså bruke airsoft på egen eiendom. Forutsetningen er at det er snakk om kortvarig bruk og at du er under forsvarlig tilsyn fra foreldrene dine eller noen andre voksne som er skikket til det, mens du holder på. Overholder dere ikke dette, inndrar politiet våpenet og foreldrene dine risikerer å bli straffet for brudd på våpenloven.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser