Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg som 16-åring selge softgun på finn.no?

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Hei, kan jeg som 16 åring selge en softgun privat eller må min far gjøre det for meg? for eksempel selge den på finn.no

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Ifølge våpenloven § 7 må man være 18 år, og man må ha tillatelse fra politimesteren, for å kjøpe våpen i Norge. Softgun anses som skytevåpen etter våpenlovens regler, og det er 18 års aldersgrense også for kjøp av softgun, se våpenforskriften § 23

I særskilte tilfelle kan politimesteren gjøre unntak for alderskravet når det er snakk om personer over 16 år når våpenet kan oppbevares av verge eller annen person som fyller vilkårene for å ha våpentillatelse. Videre regler er gitt i våpenforskriften § 10. 

Dersom du har fått dispansasjon fra alderskravet fra politimesteren er det ikke noe i veien for at du kan selge det på FINN.NO til noen som er over 18 år, eller noen som er mellom 16-18 år som har fått dispansasjon. 

Hvis du ikke har fått tillatelse fra politimesteren har du ikke lov å eie våpenet, og du risikrer at noen anmelder deg for dette hvis du legger våpenet ut for salg på finn.no. 

 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser