Hopp til hovedinnholdet

Jeg har lyst på softgun, men må man være 18 år?

Gutt 15 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg er en 15 år gammel gutt som har bursdag om 2 måneder. Jeg har lyst på softgun. Jeg har både hørt og lest at det er 18 års aldersgrense på å kunne kjøpe det, men at du kan ha softgun hvis du er 16 år og har tillatelse av foresatte. Er dette riktig?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Ifølge våpenloven § 7 må man være 18 år, og man må ha tillatelse fra politimesteren, for å kjøpe våpen i Norge. Softgun anses som skytevåpen etter våpenlovens regler, og det er 18 års aldersgrense også for kjøp av softgun, se våpenforskriften § 23

I særskilte tilfelle kan politimesteren gjøre unntak for alderskravet når det er snakk om personer over 16 år når våpenet kan oppbevares av verge eller annen person som fyller vilkårene for å ha våpentillatelse. Videre regler er gitt i våpenforskriften § 10.

Ut fra disse lovbestemmelsene er det anledning til å gi personer som er fylt 16 år dispensasjon til å kjøpe softgun.

Noen softgunklubber tillater personer ned til fylte 16 år å bruke et softgun-våpen under tilsyn av foreldre eller ledsager over 18 år. Men ikke alle softgunklubber i Norge godtar dette, og velger å ha en minstegrense på 18 år.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser