Hopp til hovedinnholdet

Hva er straffen for å kjøre en båt som kjører over 10 knop, men som ikke har mer enn 10 hk?

Gutt 14 år
 

Spørsmål

Hei, hvis jeg husker rett så kan man kjøre en båt som yter 10 hk, men bare kan kjøre i 10 knop når man er under 16 år. Hva er strafferegelverket hvis man kjører en båt som kjører over 10 knop, men ikke har mer enn 10hk?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

For å kunne kjøre en motorbåt som kan oppnå større hastighet enn 10 knop eller har motorstørrelse større en 10 hk må man være fylt 16 år. Dette står i forskrift om krav til minstealder og båtførerbevis mv. § 5. 

Dersom du forsettelig (med vilje) eller uaktsomt kjører en båt som går fortere enn 10 knop, men med en 10 hk motor bryter du denne bestemmelsen og kan straffes etter reglene i forskriftens § 20 og lov om fritids- og småbåter § 37.

Straffen er en bot eller fengsel inntil 1 år. 

Du må være over den kriminelle lavalder (15 år) for å kunne straffes for handlingen. 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Båtførerbevis

Båt på Mjøsa (foto: Endre Hesthagen)

Båtførerprøven er ment å gi et minimum av kunnskap så du kan ferdes sikkert og hensynsfullt i fritidsbåt. Les mer og sjekk om du må ha beviset for å kjøre båten din.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser