Hopp til hovedinnholdet
Zelda © Lina Neidestam, distr. strandcomics.no
Det mener jeg (ung.no)
Det mener jeg (ung.no)

Er det lov å spille poker i vennelag med penger hvis man er under 18 år?

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Hei, jeg lurte på om det er lov å spille poker i vennelag med penger hvis man er under 18?

Besvart 09.11.2018 12:37
 

Svar
Hei

Nei, det er ikke lov, det er 18 års aldersgrense. 

Det er i utgangspunktet lov med pokerspill i private hjem mellom personer i nær omgangskrets, når lotteriet ikke har et organisert eller profesjonelt preg. Dette står i lotteriloven § 5 annet ledd bokstav c. Ifølge forskrift om lotteritilsynet § 5-3 må følgende vilkår være oppfylt for at det skal være lovlig:

1. Høyeste innskudd per deltaker er kr 1000 pr sammenkomst

2. Det kan ikke være mer enn 10 deltakere

3. Aldersgrensen for deltakere er 18 år

4. Det kan ikke bli spilt på kreditt

5. Gjennomføring av lotteriet kan ikke overlates til medhjelper mot betaling

Hilsen juristen, Ung.no

 
Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser