SVAR
Besvart 04.12.2014 16:53:11
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Alkohol selges ikke i butikk etter 20:00. Men det selges på barer og restauranter etter den tid.
Hvorfor er det slik? Fordi Stortinget (politikerne) har bestemt det. Stortinget er den lovgivende forsamling, som det heter. De lager lovene. OK, men hvorfor har de bestemt det? I Alkoholloven står det:
"Reguleringen av innførsel og omsetning av alkoholholdig drikk etter denne lov har som mål å begrense i størst mulig utstrekning de samfunnsmessige og individuelle skader som alkoholbruk kan innebære. Som et ledd i dette sikter loven på å begrense forbruket av alkoholholdige drikkevarer." (§ 1-1.Lovens formål.)
Som du ser, er hensikten med loven å "begrense i størst mulig utstrekning de samfunnsmessige og individuelle skader som alkoholbruk kan innebære".
De som laget loven har tenkt sånn: "Vi vil begrense skadene fra alkoholbruk. Det får vi til hvis folk drikker så lite som mulig. Og jo tidligere vi stenger salget, desto mindre blir tilgangen. Og jo mindre tilgang, desto mindre bruk". Og det stemmer nok; i Norge har vi et ganske lavt forbruk av alkohol sammenliknet med mange andre land i Europa og noe av grunnen er at man f.eks. ikke kan gå i en kiosk eller bensinstasjon på natten og kjøpe alkohol.
Det er velgerne, folket, som bestemmer hvem som skal sitte på Stortinget. Derfor kan man egentlig svare på ditt spørsmål sånn: "Alkohol selges ikke i butikk etter 20:00 fordi det norske folk vil at det skal være sånn".