SVAR
Besvart 19.10.2018 16:07:21
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Takk for spørsmålet ditt!
Du kan lese om yrket bilmekaniker her på utdanning.no!
Dette er en utdanning på videregående skole, som du sikkert vet. Du går først Vg1 Teknikk og Industriell produksjon (eller Vg1 Elektrofag), og så velger du Vg2 Kjøretøy, før du går to år ut i læretid.
Vi kan dessverre ikke si noe om hvilket karaktersnitt du trenger - dette varierer fra skole til skole, og skolene oppgir ikke disse tallene offentlig. Det kan også variere fra år til år.
Når det er sagt tror vi det er gode muligheter for å få plass på dette. Men hvis du vil bli mer betrygget, går det an å kontakte Inntakskontoret i fylket ditt og høre med dem. De plikter ikke å opplyse om dette, men det kan hende du får en pekepinn. Du kan også spørre skolene du har lyst til å søke. Det er ikke sikkert de sier det, men det er mulig de gir deg noen hint :)
Vi ønsker deg veldig lykke til! Snakk gjerne med rådgiver eller lærer på skolen din også!
Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Det er viktig å bruke tid når du skal finne informasjon om det du lurer på knyttet til utdanningen du tar eller skal ta.
Les mer
attach_file
Hvor gode karakterer du må ha for å komme inn på førsteønsket ditt varierer fra år til år, og fra skole til skole. Fjorårets poenggrense kan gi en pekepinn på om du kommer inn.
Les mer