Hopp til hovedinnholdet

statsborgerskap, oppholdstid

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Hei Jeg lurer på telles fra den dagen du har fått Oppholdstillatelse eller fra den dagen du kom til Norge for å få norsk statsborgerskap ? Jeg fått Oppholdstillatelse for jeg kom til Norge.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

 

Dersom du ble innvilget oppholdstillatelse i Norge før du kom til Norge beregnes oppholdstiden ved søknad om statsborgerskap fra det tidspunktet du ankom Norge. Dette følger av § 3-1 i forskriften om erverv og tap av norsk statsborgerskap (statsborgerforskriften). 

 

Du kan finne hele forskriften her:

 

www.lovdata.no/for/sf/bl/xl-20060630-0756.html

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Asyl og innvandring
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om asyl og innvandring