Hopp til hovedinnholdet

Barneloven og enslige mindreårige asylsøkere.

Jente 20 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg holder på med litt research om enslige mindreårige flyktninger. Jeg har funnet ut at de også kommer under barnvernloven. Gjelder det barneloven også eller?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Hei, som du sier gjelder lov om barneverntjenster for alle barn som oppholder seg i landet, jfr § 1-2.

 

Lov om barn og foreldre (barneloven) gjelder også for enslige mindreårige asylsøkere, men det er ikke så mange av bestemmelsene i denne loven som passer så godt for enslige mindreåriger asylsøkere. I kap. 5 i barneloven er det endel regler som får betydning for enslige mindreårige asylsøkere. Som eksempel legger jeg ved noen linker som viser hvordan UDI i sine retningslinjer viser til barneloven.

www.udiregelverk.no/en/documents/udi-circulars/rs-2005-049/

www.udiregelverk.no/no/rettskilder/udi-rundskriv/rs-2011-034/

 

Enslige mindreårige asylsøkere har ikke omsorg fra sine foreldre i Norge siden de ikke er i Norge og det offenlige får derfor omsorgsansvaret. I tillegg får de oppnevnt en verge.

Hilsen rådgiveren, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Asyl og innvandring
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om asyl og innvandring