Hopp til hovedinnholdet

Hva betyr det at det ikke foreligger borett på eiendommen? kan man ikke bruke eiendommen som bolig da?

Jente 20 år
 

Spørsmål

Hva betyr at det ikke foreligger borett på eiendom? Kan man ikke bruke det som et bolig hus?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Eiendommen kan fint brukes som bolig, selv om det ikke foreligger borett på eiendommen.

En borett er nemlig en en form for bruksrett som kan hefte ved/følge eiendommen. Dersom det foreligger en tinglyst borett på eiendommen, betyr at det at bestemte personer har rett til å bo i eiendommen/bruke eiendommen. Borett/ bruksrett er vanligvis inngått i forbindelse med overdragelse av eiendom til neste generasjon.

En tinglyst borett vil være en verdireduserende heftelse på eiendommen, da det er uvisst når man kan få full rådighet over eiendommen. Verdien av slike boretter beregnes i henhold til arveavgiftslovens § 13.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Bolig / flytte hjemmefra
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om bolig / flytte hjemmefra