Spørsmål og svar

Hva gjør jeg når jeg ikke har det bra på skolen?

Jente, 13

Hei, jeg går på ungdomsskole og jeg strever mye med helsen. Jeg kan så vidt våkne på morningen og gjøre meg klar til å dra dit. Hvert kveld gruer jeg meg at jeg ikke får sove. Jeg tror dette kan være pga folk er ganske slemme mot meg og mobber meg i klassen min. Jeg har prøvd å si til læreren og vise bevis men de har bare blåst i det. Nå vil jeg få hjemme undervisning, men jeg vet ikke om det går og om jeg får lov.

Svar

Hei

Det du beskriver høres veldig tungt ut. Det er viktig at du får den støtten og hjelpen du trenger. Ingen skal måtte oppleve mobbing eller føle seg utrygge på skolen.

Skolen har plikt til å sikre at alle elever har et trygt og godt skolemiljø. Mobbing er et alvorlig brudd på dette.

Hjemmeundervisning er en mulighet i Norge, men det krever at foreldrene dine tar på seg ansvaret for opplæringen din. Det betyr at skolen ikke lenger har ansvaret for undervisningen, og foreldrene dine må undervise deg hjemme. Det er ikke så god løsning.

Jeg foreslår heller at du, sammen med dine foreldre snakker med rektor. Kanskje det kan hjelpe å bytte klasse eller skole. Det er mulig at skolen kan tilby undervisning i mindre grupper eller noen å snakke med. Du kan også be om tilrettelegging, som å få mindre tid på skolen eller alternative opplegg. For eksempel å jobbe hjemme deler av tiden.

Med litt hjelp tror jeg dette kan bli bedre for deg. Lykke til.





Vennlig hilsen rådgiver og ungdomsskolelærer for ung.no

Besvart: 10.1.2025

Oppdatert: 19.1.2025

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål