Hopp til hovedinnholdet

Spm. om en på 16 år har rett til å kjøpe en atv for selvtjente penger mot foreldrenes vilje.

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Hei, gutt (16) som akkurat har tatt lappen til moped. Siden det er vinter har jeg ikke lov til å kjøre den av foreldrene mine. Jeg har lyst til å kjøpe en atv med selvtjente penger men di nekter meg å gjøre det. Har de lov til å nekte meg å kjøpe den med egentjente penger hvis jeg registrerer den på meg selv?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei
Hovedregelen er at en person under 18 år ikke kan råde over egne midler, med mindre annet er bestemt, jf. vergemålsloven § 9. I vergemålsloven § 12 heter det imidlertid at en mindreårig rår selv over midler som han eller hun har tjent ved eget arbeid eller virksomhet etter fylte 15 år, eller midler som vergen eller andre har latt den mindreårige få til egen rådighet, samt normal avkastning av disse midlene.

Dette betyr at hvis du selv har tjent disse pengene som står i banken, eller du har fått dem til rådighet, står du i utgangspunktet fritt til å bruke pengene på en atv, uavhengig av hva dine foreldre måtte mene om dette.




Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Familie
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om familie