SVAR
Besvart 30.07.2017 15:59:17
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Takk for at du skriver til ung.no.
Du skriver at du og din mor har flyttet til Sverige, og at det er din mor som har det hele ansvaret for deg. I mailen skriver du at du ikke ønsket å flytte til Sverige.
Normalt sett er det slik at du har noe du skulle sagt i forhold til hvem du kan bo hos, siden du er 15 år. Da kontakter man ofte familievernkontor der man bor for å endre på fordelingen av hvor du bor mest. Har du snakket med din mor om hvorfor hun nekter å la din far ha deg, som du beskriver?
Noen ganger må foreldre ta vanskelige valg, som er ment å være til det beste for barnet/ungdommen. Kan det være en grunn til at du ikke får være hos din far?
Når det gjelder det at dere har flyttet, er det lite du kan gjøre med dette, annet enn å prate med din mor om at du ikke trives, og si at du ønsker å gå ferdig ungdomsskolen i Norge. Kanskje har du noen andre voksne du kjenner og er trygg på, som du kan prate med om dette? Kanskje de kan være med å prate med din mor sammen med deg?
Hilsen Alarmtelefonen for barn og unge (116 111) i samarbeid med ung.no
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Du har egne rettigheter fra du er født, for eksempel retten til å ha et navn og statsborgerskap. Her finner du en liste med oversikt over en del viktige aldergrenser for når du er gammel nok - fra 0 til 24 år.
Les mer
attach_file
Du har sikkert hatt følelsen av at foreldrene dine ikke forstår deg. Vi gir deg ti tips om hvordan du kan snakke med vanskelige foreldre.
Les mer
attach_file
Utsettes du for vold, trusler, overgrep eller omsorgssvikt? Trenger du noen å snakke med? Du kan chatte med Alarmtelefonen for barn og unge på 116111.no, ringe 116 111, eller sende sms til 417 16 111, hele døgnet.
Les mer