Hopp til hovedinnholdet

Hvor stor del av kjøpesummen kan jeg kreve tilbake når kjøpet heves?

Gutt 20 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg har kjøpt et kamera for et år siden, og etter ett års bruk sluttet det å fungere. Etter mye frem og tilbake med selger (Forbrukerkjøp) har de sagt at jeg kan få tilbake 25% av summen jeg betalte etter forbrukerkjøpsloven §50 da vi har blitt enige om å heve kjøpet. Er det riktig at jeg bare har krav på 25% av summen jeg betalte? Tusen takk for svar

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Heving av kjøp er regulert i forbrukerkjøpsloven § 49-51. Disse bestemmelsene gir deg rett til å kreve tilbake hele kjøpesummen pluss renter fra kjøpsdato mens selger kan kreve et bruksfradrag. Vi kan ikke se at du bør godta 25 %. I praksis bør du ende opp med bortimot kjøpesummen som sluttresultat.

Selger kan alternativt omlevere med et nytt tilsvarende kamera.

Mer utfyllende rettighetsinfo samt klagemuligheter finner du på denne linken:

www.forbrukerradet.no/

 

Vennlig hilsen Forbrukerrådet

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Forbruker
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om forbruker