SVAR
Besvart 05.10.2020 23:33:31
Hei jente 15 år!
Når du satte inn p-staven utenom mensen, er du ikke beskyttet før på dag 8 etter staven var satt inn.
Hvis han bruke kondom hele tiden under samleie og det ikke sprakk eller skled av, er du beskyttet. Da er det ingen grunn til bekymring. Man merker det som regel om kondomet sprekker. Ut fra det du forteller tror jeg dette har gått bra. Ønsker du for sikkerhetsskyld å bruke nødprevensjon, kan du kjøpe angrepillen EllaOne, den har effekt tatt innen 5 døgn etter samleiet.
Er du bekymret for å ha blitt gravid, kan du ta en graviditetstest tre uker etter dette samleiet. Ta kontakt med helsestasjon for ungdom, dersom du trenger hjelp.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Langtidsvirkende prevensjonsmetoder som p-stav, hormonspiral og kobberspiral er prevensjonsmidler som alltid er der. Du kan verken glemme det eller bruke det feil.
Les mer
attach_file
Nødprevensjon må tas så raskt som mulig etter samleie for å ha best mulig effekt. Det finnes tre typer nødprevensjon du kan bruke.
Les mer