SVAR
Besvart 12.03.2017 15:52:00
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Det er riktig at en skal være forsiktig med sol og soling, når en står på medisinen Zalna. Jeg limer inn dette fra Felleskatalogen: "Eksponering for sollys må derfor reduseres til et minimum og solfaktor ≥30, sammen med egnet beskyttelse (f.eks. solhatt), bør brukes. Bruk av høyfjellssol og solarier bør unngås. "
Så om du tenker at du klarer det (at det lar seg praktisk gjøre), kan du starte på medisinen og unngå sterkt/direkte sollys. Kanskje du kan bruke bøff, solbriller, caps osv, i tillegg til sterk solkrem?
Hvis du tenker at dette blir vanskelig, eller du ikke ønsker å begrense deg på denne måten, bør du vente med oppstart av Zalna.
Det blir altså opp til deg selv hva du ønsker å prioritere. Huden kan nok lide av kombinasjonen sol og Zalna, så det bør du uansett unngå.
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Nesten alle får kviser på et eller annet tidspunkt, men hvorfor får vi dem? Og hva kan du gjøre for å bli kvitt dem?
Les mer
attach_file
Du kan få svar på mye du lurer på om kropp, helse og seksualitet på ung.no, men ung.no erstatter ikke lege, helsesykepleier eller krisehjelp.
Les mer