SVAR
Besvart 29.03.2020 10:10:00
Hei, og takk for at du skriver til ung.no!
Røde prikker eller felter på penishodet som ikke er hevelser, men som ligger flatt mot huden/slimhinnen, er som oftest en antydning til soppinfeksjon. Noen ganger kan huden på penishodet bli tørr eller den kan bli fuktig og det kan sprekke og lage sår. Man kan også få hvitt belegg, bli hoven og det kan klø kraftig.
Hvis du tror dine sår og røde prikker er soppinfeksjon så kan du først og fremst prøve å vente i 4 - 5 dager for å se om det bedrer seg av seg selv, noe det gjør i mange tilfeller. Hvis dette ikke hjelper, kan du kjøpe Canesten på apoteket og smøre deg 2 ganger om dagen i en uke.
Hvis man fortsatt har symptomer etter en uke, er det muligheter for at dette er noe annet, og man bør dra til legen for å ta en sjekk. Hvis det er soppinfeksjon kan det være legen ber deg forsøke en sterke krem som heter Daktacort. Denne skal brukes 2 ganger om dagen, men ikke mer enn 5-7 dager.
Det kan også hende du bare har fått "gnagsår" av friksjonen når du hadde sex. Da vil det gå over av seg selv.
Om du har hatt sex med ny partner vil jeg uansett anbefale deg å kontakte lege for å sjekke deg for seksuelt overførbare infeksjoner. Det bør man gjøre hver gang man har sex med ny partner uavhengig av om man har symptomer eller ikke, da mange kjønnssykdommer ikke alltid gir symptomer.
Lykke til!
Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Ser du noe på penis som ikke har vært der før? Noen plager er ufarlige og forsvinner av seg selv, andre er mer alvorlige og må behandles. Her er en oversikt.
Les mer