Hei
Som 14-åring er du i en alder der kroppen forandrer og utvikler seg. Det skjer store forandringer, og selv om du ikke har fått menstruasjon enda, har nok puberteten satt i gang. En av forandringene som skjer under puberteten er at man blir lengre, og man legger på seg fett. Jenter vil få bredere hofter, større lår, mer rumpe og pupper. Dette er helt normalt.
Du har en vekt som er helt normal for høyden din, og du skriver jo selv at du er ganske tynn. Men du skriver også at du har lagt på deg en del de siste årene, og at du spiser ganske usunt. Selv om det er normalt for deg å gå opp i vekt, og selv om du har en helt normal vekt nå, er det viktig at du tenker litt på hva du spiser, for at utviklingen ikke skal bli negativ over tid. Man skal ikke være fanatisk og streng med seg selv, men man må prøve å spise fornuftig i hverdagene, og heller kose seg litt i helgene.
Du skriver også at du har veldig lyst på mat når du kjeder deg. Dette er ikke uvanlig, og det kan bli en dårlig vane som over tid kan gjøre at man legger på seg mer enn man burde.
Hva liker du å gjøre på fritiden? Er det noen hobbyer eller aktiviteter du kan sette i gang med hvis du kjeder deg? Det er ofte lurt å ha en slags plan, at du vet hva du skal sette i gang med når du kjenner at du kjeder deg og får lyst på noe usunt.
Her er en artikkel om hva man kan gjøre når man kjeder seg.
Hva med å lage en aktivitetskalender? Der du bestemmer deg for å gjøre en eller annen form for fysisk aktivitet som du liker, for eksempel to-tre dager i uka? Også kan du sette på et klistremerke, grønn smiley eller liknende de dagene du klarer målet ditt? Det kan ofte virke motiverende. Da vil du også få brukt kroppen, du får mer energi og slipper å kjede deg. Ofte er det sånn at hvis man har trent, så har man ikke like lyst på usunn mat lenger heller, fordi man føler seg litt sunnere.
For mange kan det være vanskelige og ubehagelige følelser knyttet til kropp og vekt, spesielt i ungdomsårene. Har du pratet med noen om hvordan du føler det? Ofte kan det hjelpe å snakke med et familiemedlem, en venn eller helsesøster på skolen. Hvis du ikke har snakket med noen om dette, vil jeg råde deg til å gjøre nettopp det, og synes du det er vanskelig å prate med andre om dette, vil jeg råde deg til å lese
denne artikkelen først.
Lykke til!
Vennlig hilsen
klinisk ernæringsfysiolog, for ung.no