Hopp til hovedinnholdet

Er det lov å skade andre hvis de selv ønsker det?

Jente 15 år
 

Spørsmål

Er det lov å skade andre hvis de selv ønsker det ?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Det følger av straffeloven § 276 at straffen faller bort ved brudd på §§ 271, 272, 273 og 274 første ledd, hvis den handlingen har rettet seg mot har samtykket.

Det er samtidig viktig å tenke på at ting kan få et mer alvorlig resultat enn man hadde planlagt på forhånd. Så selv om straffen faller bort i de tilfellene som er nevnt i straffeloven § 276 så er det selvsagt ikke noen god ide å gå med på å skade en annen person, selv om han/hun samtykker til det. 

Hilsen juristen, ung.no
Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om #Ikkegreit
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om #ikkegreit