Hopp til hovedinnholdet

Kan vi forvente noen straff etter å ha blitt tatt for bruk av narkotika?

Annet 16 år
 

Spørsmål

Hei Jeg og en kompis drakk alkohol og ble tatt for dette. Vi ble plukket opp av politiet og tok deretter en urinprøve. Begge urinprøvene var positive for marijuana, men dette er noe vi bare har gjort en gang. Vi er 16 år. Kan vi forvente noen straff?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Etter legemiddelloven § 31 andre ledd, risikerer dere straff i form av bot eller fengsel for bruk av narkotika. Det er umulig for meg å si om dere vil få noen straff, men hvis dere gjør det, vil dere mest sannsynlig få en bot. Dere må nesten bare vente og se hva politiet sier.

Du kan lese mer i den vedlagt artikkelen. 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

- Bruker hasj

Hasj (colourbox.com)

Hva er straffen for å bli tatt i å røyke hasj? Har kjøpt og vil røyke bare en sneip cannabis, hva skjer, hvis det er første gangen? Får man bot, eller gjelder dette kun for besittelse? Er det en eller annen ekstra dom for å røyke det?

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om #Ikkegreit
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om #ikkegreit