Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg bruke konfirmasjonspenger jeg får til hva jeg vil?

Still spørsmål
account_circle

SPØRSMÅL

Hei! Jeg har snart konfirmasjon, og jeg regner med å få ca 40-60 tusen kroner. Og jeg har tenkt til å sette inn disse pengene på en konto. Men jeg lurer på om foreldrene mine har tilgang til å TA UT/STJELE penger fra bankkontoen min, uten min godkjennelse. I vergemålsloven § 12 står det En mindreårig råder selv over midler som han eller hun har tjent ved eget arbeid eller virksomhet ETTER fylte 15 år. Men kan de ta ut penger fra kontoen min uten at jeg vet det? Er det forskjell på reglene, hvis jeg setter pengene inn på en Brukskonto eller Sparekonto? Hva er rettighetene mine og hva kan jeg gjøre for å hindre dem i å ha tilgang? I vergemålsloven § 12 sto det at jeg bestemmer over penger jeg har tjent ETTER jeg har fylt 15. Men jeg er 14 når jeg har konfirmasjon, betyr det at jeg IKKE bestemmer over pengene? Hva er rettighetene mine? Hvem bestemmer over pengene mine? Fint hvis dere legger inn linker til reglene fra LovData

SVAR

Besvart 04.02.2019 11:28:27
Jeg synes også du bør lese:
attach_file

Hvem bestemmer over pengene dine?

Krangler du med foreldrene dine om hva du kan bruke egne penger på? Det finnes ikke noe klart svar, men det er vanlig å skille mellom penger du har tjent selv og penger du har fått.

 

Les mer
account_circle