Hopp til hovedinnholdet

Hvor lenge etter et tyveri kan butikken anmelde?

Jente 17 år
 

Spørsmål

Hei! Hvor lenge etter at man har nasket noe fra en butikk eller bensinstajon kan butikker forfølge enn for det? Altså, finnest det en grense for hvor lenge etter at et butikktyveri har forekommet at butikker kan annmelde/ta folk for det?

Besvart 15.10.2018 12:30
 

Svar
Hei

Nasking og butikktyveri vil bli regnet som "mindre tyveri" eller "tyveri" etter straffeloven, se § 321 og 323. Hvor stor verdi som er stjålet bestemmer hvilken paragraf som kommer til anvendelse. Grensen for hva som kan være mindre tyveri ligger på rundt 2000 kroner.

For mindre tyveri er straffen bøter. For tyveri er strafferammen fra bøter til 2 års fengsel.

§ 86 i straffeloven bestemmer at lovbrudd hvor høyeste straff er bøter eller opp til 1 års fengsel foreldes etter 2 år. Dette vil altså gjelde ved mindre tyveri. 

Lovbrudd som har høyeste straff mellom 1 år og 3 år, som tyveri, foreldes etter 5 år.

Foreldelse vil si at det ikke lenger er mulig å bli straffet for forholdet.      


Hilsen juristen, ung.no
Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

- Stjeler i butikken

Stjeler i butikk (colourbox.com)

Jeg er ofte innom senteret på vei hjem fra skolen, og putter noen ganger snop og sminke i lomma før jeg går ut igjen. Jeg har ikke blitt oppdaget ennå, men vet at andre er blitt tatt. Hva blir straffen for sånne småting?

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Kriminalitet
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om kriminalitet