Hopp til hovedinnholdet

Vil kjøp av kniv rammes av strl. § 352a på veien hjem fra butikken?

Still spørsmål
account_circle

SPØRSMÅL

Straffeloven § 352a kriminaliserer bæring av kniv på offentlig sted. Vil ikke det i praksis bety at kjøp av kniv også kan straffes da du må bære kniven på offentlig sted når du tar den med deg hjem? Eller er formuleringen "aktverdig formål" ment å forhindre at denne loven misbrukes? Folk trenger tross alt kniver til mye forskjellig utenom arbeid og friluftsliv, for eksempel til forberedelse av mat, åpning av embalasje med mer. Har lest nyhetsartikler på at håndverkere i arbeidsantrekk, som beskyttes under formuleringen "Forbudet gjelder ikke kniv (...) som brukes til eller bæres i forbindelse med arbeid", har fått bøter for dette. Jeg spør siden det i praksis kan kriminalisere alle av oss om vi er så uheldige at vi treffer på en politibetjent som er i overkant firkantet i henhold til lovverket når vi skal kjøpe ny kjøkkenkniv.

SVAR

Besvart 16.12.2011 14:30:25
account_circle