Hopp til hovedinnholdet

Er det ulovlig å få penger for at jeg kjørte venner hjem?

Still spørsmål
account_circle

SPØRSMÅL

Hei. For en liten stund siden fikk jeg en telefon av noen venner som lurte på om jeg kunne kjøre de hjem, og jeg sa jo ja for vil ikke at de skal være ute i denne kulda så lenge. Når vi var fremme begynte de å prakke på meg penger som de syntes jeg skulle ta i mot, men jeg sa at vi kan heller si dere kan hente meg en anna gang. Men jeg fikk ikke dra uten pengene, så jeg måtte ta de imot sa de, så jeg gjorde det. Jeg vet det ikke er lov å kjøre folk mot betaling, men når de vil betale deg uten at du har sagt no, blir det da ulovlig. Veit det at i yrkestransportlovens § 4 står det at du ikke har lov til å kjøre å ta i mot penger hvis du ikke har løyve for dette. Men ingen ting som sier at du ikke kan ta i mot pengene hvis de vil gi de til deg frivillig. enklere sagt: regnes det som et lovbrudd hvis du ikke ber om betaling men at passasjerene vil betale deg?

account_circle