Hopp til hovedinnholdet

Har politiet lov til å gi bøter eller gebyrer til en som er under 15

Jente 14 år
 

Spørsmål

Trenger svar ganske fort. Jeg satt bakpå en kompis på firehjulingen hans, og det var lov til å sitte 2 stykker på den. Jeg hadde ikke på meg hjelm, og politiet stoppet oss. Jeg fikk en bot eller et gebyr da som det står på 1500, fordi jeg ikke hadde på meg hjelm. Ellers ble det ikke noe pes ut av dette fra hans side. Er dette naturlig at jeg skal få et gebyr på? Har politiet lov til å gi bøter eller gebyrer til en som er under 15, eller hva er egentlig forskjellen mellom gebyr og en bot, er ikke det egentlig samme greia? Føler ikke helt at jeg fortjente den gebyren der, og iallfall ikke hvis man ikke kan gi bøter til en som er under 15. Svar så fort som mulig, hilsen meg :)

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Det følger av forskrift om gebyr for visse overtredelser av veitrafikkloven § 1 at ved manglende bruk av hjelm kan det gis gebyr til peroner over 15 år. Det er mulig det finnes unntak fra dette som jeg ikke kjenner til, men det kan være lurt å kontakte politiet å forhøre deg om grunnlaget for gebyret. Da kan du også spørre om hvorfor du fikk gebyr når du ikke har fylt 15 år.

Hilsen juristen, ung.no
Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Kriminalitet
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om kriminalitet