SVAR
Besvart 12.05.2019 22:43:09
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
En stor andel gutter får gynekomasti (forstørret bryst) i puberteten. For de aller fleste vil dette kun vare i en periode, og et finnes ingen årsak til det som kan behandles.
Dersom det vedvarer i flere år og etter fylte 17 år, så er dette noe som fastlege bør utrede nærmere. Dette er for å undersøkte om en skal ha noen form for behandling. Kirurgi kan i så tilfelle være en løsning for noen. Dette er det heldigvis sjeldent behov for.
Inntak av mat en ikke tåler eller annet, er ikke kjent for å kunne forårsake gynekomasti. Dette er nok dessverre utenfor din kontroll og handler mest om "uflaks".
Her er en kvalitetssikret nettside hvor du kan lese mer om gynekomasti.
Håper du blir møtt på en god måte av den nye legen du skal til om noen dager. Lykke til.
Vennlig hilsen legen, ung.no
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Alle som bor i Norge har rett på fastlege. Fram til du er 16 år er besøk hos fastlegen gratis og etter at du er 16 år kan du selv bytte fastlege.
Les mer