SVAR
Besvart 30.11.2020 17:04:38
Hei
Dette hørtes plagsomt ut! Svimmelhet og slapphet kan ha veldig mange årsaker. Hos jenter i din aldersgruppe er jernmangelanemi en vanlig årsak. Det kan lett påvises ved en blodprøve hos fastlegen.
Jeg ser du skriver at du tar jerntabletter når du har menstruasjon, men hvis man har jernmangel må man ta tabletter helt til jernlagrene fylles opp igjen, og det rekker man ikke bare i løpet av en menstruasjon. Det kan derfor godt være at du har jernmangel selv om du tar jerntabletter når du har menstruasjon.
Uansett ville jeg tatt en tur til fastlegen for å se hvordan jernlagrene dine er nå, og eventuelt sett etter andre årsaker til svimmelhet og slapphet. Fastlegetimer er gratis når man er under 16 år gammel.
God bedring og lykke til!
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Alle som bor i Norge har rett på fastlege. Fram til du er 16 år er besøk hos fastlegen gratis og etter at du er 16 år kan du selv bytte fastlege.
Les mer