SVAR
Besvart 01.02.2021 12:18:46
Hei
Slike plager er ikke noe særlig, men det er ikke uvanlig. Treg mage og forstoppelse er plager mange får i løpet av livet. Men det er viktig at du får orden på magen slik at du ikke må fortsette å presse så hardt. Dette fordi hard pressing både kan gi hemoroider og rifter. Hemoroider oppstår fordi det blir økt trykk mot muskelen i endetarmen og dermed kan små blodårer få en utposning ("åreknute") - som man kan i noen tilfeller kan se utvendig. Hemoroider gir smerter, kløe og ofte friskt blod på papiret.
Anbefaler deg å drikke rikelig med vann og spise fiber. Gode kilder til fiber er frukt og grønnsaker samt grove kornprodukter. Svisker er berømt for å ha god effekt mot forstoppelse. Hvis dette ikke hjelper kan du ha behov for avføringsmiddel, men dette bør vurderes av lege. Det er ekstremt usannsynlig at dette er på grunn av en svulst eller kreft. Men jeg har ikke mulighet til å gi noen helt sikre svar eller diagnoser uten og stille deg flere spørsmål og undersøke deg.
Hvis du fortsatt er bekymret, plagene dine ikke går over, eller du har mye blod eller mørkt/svart blod bør du kontakte lege. Lykke til!
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Alle som bor i Norge har rett på fastlege. Fram til du er 16 år er besøk hos fastlegen gratis og etter at du er 16 år kan du selv bytte fastlege.
Les mer
attach_file
Du kan få svar på mye du lurer på om kropp, helse og seksualitet på ung.no, men ung.no erstatter ikke lege, helsesykepleier eller krisehjelp.
Les mer