SVAR
Besvart 25.10.2018 21:27:01
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Det kan være du treffer skjedekransen når du putter inn tampongen. Det er ikke farlig og det kan være det butter mindre i mot etterhvert. Skjedekransen tøyer seg ut og blir borte etterhvert. Les mer om skjedekransen på sex og samfunn sine nettsider.
Jeg legger ved litt informasjon om hvordan du kan bruke tampong: Tamponger finnes i ulike størrelser. Det kan være lurt å starte med den minste, men man må prøve seg frem til hva som passer. Det er ikke noen regel for når en kan begynne å bruke tampong, det kan en gjøre så snart en har fått menstruasjon. Husk å vaske hendene før og etter du skal ta ut tampongen og sette inn en ny.
Slapp av og ta deg god tid. Hvis du er anspent, spenner du musklene. Plasser deg i en stilling som er behagelig for deg. Du kan enten sitte på toalettet med knærne godt fra hverandre, stå med lett bøyde knær, eller med den ene foten på toalettsetet.
Hold den nederste delen av tampongen mellom tommel og langfinger mens pekefingeren holdes på bunnen. Hold hudfoldene foran skjedeåpningen fra hverandre med den andre hånden. Slapp av og skyv tampongen forsiktig inn i skjeden så langt det går med pekefingeren, oppover og bakover mot korsryggen. Tampongen skal nå sitte riktig. Du må sikkert skyve inn med det meste av fingeren før tampongen er på plass.
Uttrekkssnoren skal henge fritt utenfor kroppen og du skal ikke kunne kjenne tampongen. Fjern alltid tampongen før du setter inn en ny.
Tamponger er kun beregnet på å suge opp menstruasjonsvæske. Ikke bruk tampong mellom hver menstruasjon eller mot utflod, da bruker du truseinnlegg. Du bør skifte tampong hver 4. time og oftere hvis du blør mye. Du kan bruke tampong om natten, i inntil åtte timer. Bare husk å sette inn en ny tampong før du legger deg og skifte med en gang du våkner om morgenen.. Hvis tampongen er i for lenge, kan det oppstå bakterieinfeksjoner og du bør oppsøke lege med en gang.
Om man bader med tampong, må man bytte tampong med en gang man kommer opp av vannet. I tillegg til å suge opp menstruasjonsveske, vil tampongen også suge opp badevann som kan inneholde bakterier. Om man er mye inn og ut av vannet, bør man bytte tampong en gang i timen.
Håper noe av det jeg har skrevet er nyttig for deg.
Lykke til videre.
Vennlig hilsen helsesøster, ung.no
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Mensen er blødningen som kommer fra skjeden én gang i måneden. Her er alt du trenger å vite.
Les mer
attach_file
Lurer du på hva du skal bruke og hvordan du skal bruke det? Her finner du nyttige råd.
Les mer