Hopp til hovedinnholdet

Er det lover om krenkelser av en lærer?

Gutt 14 år
 

Spørsmål

Hei jeg og min kontaktlærer funker ikke sammen, det gjør ikke trinnet heller. Vi har sendt klage til ledelsen men de gjorde ingenting. Vi føler at vi ikke blir tatt godt på alvor. Er det noen lover som handler om krenkelse av en lærer?. For han sa høyt og "sarkastisk" det er bare muslimer som kan være terrorister. Kan han bli kastet ut om vi sier dette til ledelsen på den nye klagen? Hva burde vi få med på klagen? Og han hater meg så mye at han lar ikke meg ikke dra til tannlegetimen uten å få udokumentert fravær. Jeg viser han legeerklæring men han sier nei.

Besvart 05.04.2019 14:33
 

Svar
Hei

Takk for spørsmålet. 

Lærer som krenker
Du har krav på å bli behandlet med respekt, opplæringsloven § 1-1.

Lærere skal ikke krenke elever. Hvis en lærer krenker en elev, må rektor og skoleeier få beskjed. Dette står i opplæringsloven § 9A-5.

Jeg tenker at læreren din har gått over streken med kommentaren sin. Det er fint om du varsler skriftlig til rektor hvis læreren mente det han sa. Skriv om hva læreren sa, når han sa det og hvem som var tilstede. 

Rektor må undersøke saken og vurdere hva han skal gjøre med læreren etter det.

Fravær til tannlegetime

Fraværet til en tannlegetime vil komme på vitnemålet ditt. Du kan kreve at skolen legger ved en bekreftelse fra tannlegen om fraværet hvis du ønsker det. Du skal ikke ha anmerkning for å gå til tannlegen hvis du gir beskjed på forhånd på den måten skolen ønsker.

Lykke til!

Hilsen

Elev- og lærlingombudet i Oslo

i samarbeid med Ung.no

Finn ditt Elev- og lærlingombud på elevombudene.no

 

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

- Jeg blir urettferdig behandlet av læreren min

Skoletime (colourbox.com)

Læreren min blir alltid sint på meg og gir meg dårligere karakterer enn jeg fortjener. Hva kan jeg gjøre?

Les mer

Fravær på ungdomsskolen

klasserom (www.colourbox.com)

Her finner du oversikt over hva som gjelder når du er borte fra skolen. Fraværet ditt føres på vitnemålet, men det er mulig å be om at noe fravær fjernes.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Likestilling / Diskriminering
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om likestilling / diskriminering