SVAR
Besvart 24.03.2017 07:53:45
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Hvordan hotellet skal håndtere dette syns jeg du burde ta opp med sjefen din. I og med at du jobber deltid på hotellet er det ikke riktig at du skal måtte avgjøre hva hotellet skal gjøre.
Etter straffeloven § 315 kan den som "leier ut lokaler og forstår at lokalene skal brukes til prostitusjon eller utviser grov uaktsomhet i så måte" straffes med bot eller fengsel inntil seks år. Forbudet i straffeloven § 315 gjelder også for utleie av hotellrom.
Siden du mistenker at rommene blir leid ut til prostitusjon bør du gi beskjed til sjefen din. Hvis sjefen vet eller i alle fall er sterkt å bebreide for ikke å forstå at rommene brukes til prostitusjon har dere ikke lov til å leie ut hotellrom til de personene det gjelder. Hvis det stemmer at rommene brukes til prostitusjon diskriminerer dere ikke ved å nekte å leie ut rommene, men dette må vurderes nøye og det er sjefens oppgave å ta stilling til dette, ikke din.