Hopp til hovedinnholdet

Spørsmål om det er forsent å anmelde spredning av nakenvideo etter 1 år

Jente 17 år
 

Spørsmål

Har man rett til å annmelde spredning av nakenvideo når det er 1år siden?

Besvart 19.09.2018 08:10
 

Svar
Hei

Det er ingen frist for å anmelde en antatt straffbar handling til politiet, men vi har regler om foreldelse av straffeansvar, se straffeloven § 86.

Politiet plikter å ta imot anmeldelse av en mulig straffbar handling.

Det er dermed politiets ansvar å vurdere om handlingen skal straffeforfølges, eller om foreldelse er inntrådt. En handling kan ikke straffes når foreldelse er inntrådt. Politiet skal da i utgangspunktet henlegge saken.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Hjelp! Det er nakenbilder av meg på nettet

Jente foran pcen (colourbox.com)

Her finner du konkrete tips til hvordan du får fjernet bilder på andre nettsider, og hva du gjør om noen har filmet deg uten ditt samtykke.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett