Hopp til hovedinnholdet

Er det lov å bruke artister eller band sine navn på russegrupper?

Jente 17 år
 

Spørsmål

Hei. Er det lovlig å bruke artister eller band sine navn som navn på russegrupper?

Besvart 15.05.2019 21:05
 

Svar
Hei

Artist eller bandnavn kan være beskyttet blant annet av varemerkeloven og etter § 58 kan man bli pliktig til å betale erstatning til rettighetshaveren (bedriften).

For at dere skal kunne bruke navnet til artister eller band på russegrupper eller russebuss må dere først avklare dette med bandet eller artisten.

Hilsen Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Russetid

Russebil (colourbox.com)

Kan du være russ når du vil? Når starter russetiden? Kan du bestemme selv hvilken farge du vil ha på russeklærne? Og når bør du starte planleggingen av russetiden? Få svarene her!

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett