Hopp til hovedinnholdet

Hva kreves av dokumentasjon for sykdom i forhold til føring av fravær på vitnemålet?

account_circle

SPØRSMÅL

Hei Jeg har et spørsmål til juristen angående opplæringsloven § 3-47, femte ledd; "For inntil samanlagt 14 skoledagar i eit opplæringsår, kan ein elev krevje at følgjande fråvær ikkje blir ført på vitnemålet dersom det kan dokumenterast at fråværet skyldast: a)helse- og velferdsgrunnar b)arbeid som tillitsvald c)politisk arbeid d)hjelpearbeid e)lovpålagt oppmøte f)representasjon i arrangement på nasjonalt og internasjonalt nivå. " I elevrådssammenheng, artikler på nett, og tidligere spørsmål her inne har jeg fått inntrykket av at § 3-47(5) definerer "dersom det kan dokumenterast" som at enten * den umyndige har underskrift * den myndige skriver selv brev til rektor. Spørsmålet jeg vil stille er, om rektor betviler min forespørsel om stryking av fjerning ved å si noe som: Du kan ikke sende meg et brev, si at du var syk da og da og kalle det dokumentasjon. Hva svarer jeg da? Det står jo tross alt "dersom det kan dokumenterast". Hvordan kan jeg bevise at opplæringsloven er tvetydig og EGENTLIG mener noe så enkelt som en selv-laget lapp med "dokumentasjon"? Og hvordan forventer regjeringen at folk skal forstå budskapet i § 3-47(5) om det (sagt rett ut) så lett blir feiltolket?

account_circle