Dessverre får nesten alle unge kviser en eller annen gang. Det finnes imidlertid ingen mirakelkurer eller snarveier for å bli kvitt kviser og uren hud.
Grunnen til at man får kviser, er at huden produserer talg/fett, og at porene tetter seg. Dette blir ofte verre i puberteten, eller det er da plagene starter.
Slik du beskriver det er du flink å ta vare på huden din. Det er lurt å lage seg en rutine med å vaske huden daglig med mild såpe og vann, men man skal unngå skrubbing, siden dette kan irritere huden mer. Mild såpe fjerner talg fra huden, men gjør ingenting med selve talgproduksjonen.
Når det gjelder behandling, så er det reseptfrie kremer, for eksempel Basiron du kan prøve først hvis du ikke allerede har prøvd det. Du bør prøve i minst 6-8 uker før man vurderer effekten.
Det er viktig at du ikke klemmer og tar med neglene/fingrene dine på kvisene og hudormene da det fort kan bli sår og infeksjoner.
Her kan du lese mer om kviser, en artikkel fra ung.no.
Her kan du også lese en artikkel om kost og uren hud.
Jeg legger ved noen artikler jeg håper kan være til hjelp. Lykke til!