Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg komme i fengsel for å sende et dickpic?

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Eg har vert ein kjempe idiot! For lenge sida sendte eg eit dickpic til kjæresten min. Da var vi 15 år. Nå har eg vert ho utro og nå truer ho meg med å vise det til politiet fordi ho seier det er ulovleg å sende sånne bileter til mindreårige. Er det sandt? Kan eg gå i fengsel for å sende eit enkelt dumt bilete!!!!!!!

Besvart 09.11.2018 12:30
 

Svar
Hei

Nei, du trenger ikke å bekymre deg for å komme i fengsel for å ha sendt et nakenbilde til kjæresten din. 

Det er i utgangspunktet ikke ulovlig å sende nakenbilder av seg selv. Det er en bestemmelse i straffeloven som sier at den som oppfører seg seksuelt krenkende eller uanstendig overfor barn under 16 år straffes med bot eller fengsel inntil 1 år (straffeloven § 305). Men i den situasjonen du beskriver, er det vel høyst tvilsomt at det vil regnes som seksuelt krenkende eller uanstendig å sende et slikt bilde til en man er kjæreste med. 

Ifølge straffeloven § 311 er det straffbart å besitte bilder som seksualiserer barn. Det vil si at det teoretisk sett kan være straffbart for kjæresten din å ha et nakenbilde av deg, som  er 16 år, på telefonen eller dataen sin. 

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Nettvett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om nettvett