Hopp til hovedinnholdet

Skatt på gevinst av skrapelodd?

Jente 18 år
 

Spørsmål

Hvis jeg vinner en million kroner på skrapelodd. Må jeg betale skatt av disse pengene som jeg har vunnet? Jeg har hørt at det bare er skattefritt det året jeg vant pengene. Hvordan er reglene for å betale skatt for penger som er vunnet?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

 

Du skriver ikke noe om hvem som er utgiver av skrapeloddet.  Etter skatteloven § 5-50 annet ledd bokstav a) er gevinster fra Norsk Tipping AS skattefri uansett gevinstens størrelse.

 

Etter skatteloven § 5-50 første ledd er tilfeldige gevinster herunder gevinster ved konkurranse, spill, lotteri og lignende skattepliktig inntekt når verdien overstiger kr. 10 000.  Les mer om dette på skatteetaten.no.

Vennlig hilsen ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Økonomien din
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om Økonomien din