SVAR
Besvart 13.05.2020 23:09:27
Hei jente 18 år!
Tynne tråder er festet til spiralen slik at helsepersonell lett kan fjerne den. Noen klarer å kjenne disse trådene innerst i skjeden der de kommer ut av livmorhalsen, andre ikke. Det er ikke vanlig at partner merker trådene ved samleie.
Det var mer vanlig før å anbefalte at kvinnene burde kjenne etter om spiraltrådene var på plass etter de første menstruasjonene. Ikke alle klarer å kjenne trådene, og da kan et slikt råd skape engstelse hos disse kvinnene. Det er trolig viktigere at kvinnen kommer til en spiralkontroll 1-2 måneder etter innsetting (eMetodebok for seksuell helse).
Du sier du kjenner trådene ca. 3 cm innenfor skjedeinngangen. Det betyr ikke at spiralen ligger feil eller for langt ute. Det skyldes nok heller at trådene er litt lange. Hvis kjæresten din kjenner dem under samleie eller de føles i veien hvis du bruker tampong, kan du få de klippet kortere. Ta kontakt med helsestasjon for ungdom eller fastlegen din.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Helsestasjon for ungdom er et gratis tilbud til ungdom. Der kan du få veiledning om prevensjon og seksuell helse. Du kan også få hjelp innenfor psykisk helse og svar på andre helsespørsmål.
Les mer
attach_file
Langtidsvirkende prevensjonsmetoder som p-stav, hormonspiral og kobberspiral er prevensjonsmidler som alltid er der. Du kan verken glemme det eller bruke det feil.
Les mer