Hopp til hovedinnholdet

Kan foreldre true med å forlate deg hvis man ikke oppfører seg?

Still spørsmål
account_circle

SPØRSMÅL

Hei! Har stilt et lignende spørsmål tidligere. Har foreldre rett til å true med å forlate deg dersom man ikke oppfører seg? Bryr meg ikke om de mener det eller ikke. Tenker i forhold til loven. Loven må jo kunne nekte dem å bare forlate barnet og gå utenlandsk f.eks til Sverige? Slik jeg har forstått så sier barneloven at foreldre ikke skal utøve fysisk eller psykisk vold mot sine barn (barneloven § 30, 3. ledd). ---- Vil det si at de, dersom de gjennomfører disse truslene, (som både i seg selv før gjennomført oppleves trykkende og dersom det faktisk også blir gjennført blir et slag mot barnet og er da en form for psykisk vold) kan rettsforfølges og få sanksjoner? I form av bøter eller fengsel for å bare gjøre det. - De bryter jo loven. ja, det har noe med at de f.eks ønsker at jeg skal føne håret ettersom de mener at jeg kan bli forkjøla siden jeg har blitt det da jeg var mindre. Jeg mener at ja det var da jeg var mindre og det sier seg jo selv at dersom man på en måte aldri blir utsatt for noen sykdommer eller noe så blir man dødsyk den gangen en faktisk for et lite vindpust. Jeg mener at kroppen min for eksempel er sterk nok til at den skal ha klart å venne seg til å føne håret. Og for å si det på den måten: dersom de er villige til å forlate sitt eneste barn - - Dersom de virkelig er villige til å gjøre dette - istedenfor å diskutere - ja da er jeg også virkelig villig til å rettsforfølge dem. Jeg kødder ikke de har virkelig pakka sakene og de har bare tenkt å forlate meg i huset. De viste meg til og med bilettene. Så mitt hovedspørsmål er egentlig om de kan rettforfølges på noe vis?

SVAR

Besvart 04.05.2013 22:48:34
Jeg synes også du bør lese:
attach_file

Hvordan snakke med foreldre som ikke forstår deg

Du har sikkert hatt følelsen av at foreldrene dine ikke forstår deg. Vi gir deg 10 tips om hvordan du kan snakke med vanskelige foreldre.

 

Les mer
account_circle