SVAR
Besvart 19.02.2020 15:40:16
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Takk for spørsmålet ditt!
Det er forståelig at man vil ha variasjon i hverdagen, og ønsker å prøve ut noe nytt. Så spennende at du har lyst til å reise. Det blir sikkert en reise med mange fine opplevelser, nye mennesker og veldig fine erfaringer!
Du har mulighet til å ta friår på videregående. Vi er usikre på om du har rett til å ta to-tre friår, men du har ihvertfall mulighet til å ta ett. Hvis dette er noe du ønsker, er det viktig at du snakker med både rådgiver og Inntakskontoret i fylket ditt slik at dere kan lage en plan slik at du kan starte på vgs igjen og at de vet at du ønsker å søke deg inn på skolen senere. Du kan lese mer om hvordan du gjør dette i artikkelen under svaret "Fri år eller slutte på skolen - husk på dette".
Du har også mulighet til å ta resten av vgs som privatist. Dette kan du gjøre når du vil. Da tar du opp fagene du mangler og går opp til eksamen. Vi anbefaler ingen som har rett til vanlig videregående opplæring til å ta hele videregående som privatist, men dette er et personlig valg du må ta. Du vet best hva som fungerer for deg. :-) Du kan lese mer om privatistordningen i denne artikkelen.
Du spør om det finnes felles backpakinggrupper. Det finnes flere organisasjoner som arrangerer backpackingturer for unge som vil reise i grupper. Kilroy, Adventureno og STA travel er blant de organisasjonene som tilbyr dette. For å få råd til backpackingen er det lurt å starte og spare penger så tidlig som mulig. Jeg anbefaler at du leter etter helgjobber og deltidsjobber ved siden av skolen, da får du spart opp en del på et og halvt år.
Jeg anbefaler deg å klikke deg inn på de ulike linkene for å få mer informasjon over hva de ulike organisasjonene tilbyr og videre hjelp. :-)
Håper dette svaret var til hjelp. Lykke til!
Vennlig hilsen
UngInfo i samarbeid med ung.no
UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år.
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Dette må du ordne dersom du vil ta et friår fra videregående skole, bytte utdanningsprogram eller slutte underveis i skoleåret.
Les mer