SVAR
Besvart 30.10.2013 13:36:32
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Det er ingen god situasjon du har kommet i, og derfor bra at du stopper opp litt og ber om råd til å forandre på dette, som med dette innlegget. Du har allerede startet en endringsprosess. Du skriver at du drikker for deg selv for ikke å tenke på ting, og da tolker vi det slik at du har noe som er vanskelig å takle alene, og som du kanskje burde få hjelp til. Har du noen voksne du er trygg på til å snakke med om problemene dine? For eksempel foreldrene dine, helsestasjon for ungdom, fastlegen eller andre.
Det er flere ting du kan gjøre på egenhånd. Du kan ta en test for å se om du er i faresonen, og på samme side er det et selvhjelpsprogram.
Ifølge et mye brukt diagnoseverktøy, DSM-IV, foreligger det avhengighet ("dependece") hvis minst tre av følgende symptomer har vært til stede i løpet av de siste 12 måneder.
De to første omhandler overveiende fysiologiske forhold:
1. Toleranseøkning.
2. Abstinenssymptomer.
De to neste handler om å unnlate å handle i tråd med egen planer og intensjoner:
3. Personen konsumerer mer enn han/hun hadde tenkt.
4. Personen har et vedvarende ønske om å slutte og har gjort flere mislykkede forsøk på det.
Det neste handler om at rusbruken er blitt et svært dominerende trekk ved personens liv:
5. Personen bruker svært mye av sin tid til rusmiddelbruk og rusrelatert virksomhet.
De to siste handler om negative sosiale og helsemessige konsekvenser for brukeren:
6. Forbruket har ført til at personen har oppgitt viktige sosiale, yrkesmessige eller fritidsrelaterte aktiviteter.