Hei jente 16 år.
Det er vanskelig å si hvorfor det er vondt å ha samleie. Det skal ikke være vondt, ikke første gangen heller.
Hvis samleie alltid har vært vondt, og idet samleie skal starter, vet du at det blir vondt og den kåtheten du følte forsvinner. Da vil skjeden, som akkurat var våt og utvidet, bli trang og tørr.
Friksjonen fra penisen lager rifter og sår som svir. Det blir nesten som gnagsår inne i skjeden, i skjedeinngangen og kanskje også på kjønnsleppene.
Som du ser blir dette som en vond sirkel; Du er kåt, kjønnet er klart. Men du vet det blir vondt, og tanken på smerter forskyver de seksuelle tankene og følelsen av kåthet går over. Skjeden og slimhinnene blir tørre og og skjeden blir trang og det blir vondt.
For å reetablere god seksualitet, kan du starte med deg selv. Onaner til orgasme slik som du liker det. Bruk rikelig med glidemiddel/spytt på den ytre delen av klitoris.
Lær deg vekselvis å stramme og slappe av i bekkenbunnsmusklene. Se artikkelen om å være jente og ikke få orgasme, avsnittet om å trene bekkenbunnsmusklene. Det å kunne bevisst slappe av i disse musklene er også viktig. Men når du strammer dem øker trykket mot de indre deler av klitoris, og du nyter mer.
Se artikkelen om ikke å få orgasme når en har samleie, avsnittet om å trene bekkenbunnsmusklene. Se også vedlegget, filmen fra NRK
Nyt kroppen og kjønnet ditt og bruk seksuelle tanker, fantasier og indre bilder. Da vil du få god selvtillit på din egen seksualitet.
Kanskje skal utforske og ha seksualitet med kun én partner for å øve mer og bli godt kjent?
Det er 19 % som har sex med en venn. Det vanligste er at en utforsker og har seksualitet med en som en er i et forhold med.
Når du er klar for det, kan du vise partneren hva du liker. Lær dere å stimulere hverandres kjønn til orgasme med en finger mot den ytre delen av klitoris, en hånd rundt penisen og ved munn/oralsex, hvis dere liker det.
Etterhvert kan du eller han, holde en finger i skjeden når du/dere onanere. Etterhvert kan du/dere forsiktig bevege fingeren. Husk å vekselvis stramme og slappe av i musklene i bekkenet. Ta etterhvert med en finger til i skjeden.
Når du er klar for det kan dere ha samleie i en stilling der du eller han når den ytre delen av klitoris, og kan fortsette stimuleringen av denne. Se her på artikkelen om vanlige samleiestillinger.
Husk også at skjeden ikke går rett opp, men bakover, mot ryggsiden i om lag 45 graders vinkel.
Dere kan lese dette og artiklene her sammen, og snakke om det dere leser.
Du kan også sjekke ut dette nettstedet hvis det ikke blir bedre for å lese mer om smerter ved samleie.
Hvis det fortsatt er vondt i skjeden kan snakke med lege på helsestasjon for ungdom. Sjekk kommunens hjemmeside for informasjon om åpningstid og timebestilling. Du kan også snakke med fastlegen.
Se artikkelen om smerter ved samleie.
Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no